Osmangazi Belediyesi Kent Konseyi tarafından madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında ‘Uyuşturucuyla Uyuşma’ adlı panel düzenlendi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın da katıldığı panelde, Ayık Yaşamla Buluşma Derneği (AYBUDER) Başkanı Yavuz Tufan Koçak ve madde bağımlılığından kurtulan dernek üyeleri, uyuşturucuyla mücadele sürecinde yaşadıklarını anlattılar.e-gençlik derneğininde orada bulunması gözlerden kaçmadı.

Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panel kısa film gösterisi ile başladı. Uyuşturucu kullanan bir gencin bağımlılıktan kurtulmak adına yalvarışları ile, oğlunu madde bağımlılığından kaybeden bir babanın feryatlarının yer aldığı kısa film, salonu dolduran herkesi hüzünlendirdi. Kısa film gösterisinin ardından bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, uyuşturucu kullanımının önüne geçmek ve bu konunun ciddiyetine vurgu yapmak adına bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede Osmangazi Kent Konseyi’nin uzun süredir altyapı çalışması yürüttüğünü belirten Başkan Dündar, “Bu gün düzenlenen panel ile uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda ciddi bir çalışma içerisine girdik. İyi çalışılmış, iyi projelendirilmiş, etap etap ilerleyecek olan bu programda, insanları uyuşturucu kullanımından uzaklaştırmak için çalışma yürüteceğiz. Uyuşturucuyla mücadele konusunu çok önemsiyoruz ve bizlere düşen görevleri de tespit ederek gereken çalışmaları yapacağız” dedi.

Başkan Dündar’ın konuşmasının ardından, Ayık Yaşamla Buluşma Derneği (AYBUDER) Başkanı Yavuz Tufan Koçak ve bağımlılıktan kurtulan dernek üyeleri, uyuşturucudan kurtuldukları için Allah’a şükürlerini sundukları ‘Huzur Duası’nı yaptı. AYBUDER Başkanı Yavuz Tufan yaptığı konuşmada, uyuşturucu bağımlılığının şeker, tansiyon gibi bir hastalık olduğunu, bunu tıbbın dahi kabul ettiğini söyledi. Asker bir ailenin 5 çocuğundan biri olduğunu, 2 kardeşiyle birlikte alkol bağımlısı olduklarını ifade eden Koçak, “Alkol bağımlılığından kurtulmak için gittiğim merkezde uyuşturucuya başladım. Hatta uyuşturucu konusunda bu merkezde doktora yaptım diyebilirim. Etrafımda torbacılar, uyuşturucu bağımlıları vardı. Eşimi, işimi kaybettim. 43 yaşıma geldiğimde kendimi yerden izmarit toplarken buldum" diye konuştu.

Bağımlılıktan merkezlerdeki ilaçlı tedavilerden kurtulamayacağını anladıktan sonra, ABD ve Avrupa ülkelerindeki terapi sistemlerini araştırdığını, bu sistemleri Türkiye özgü hale getirdiğini vurgulayan Koçak, daha sonra kendisi gibi bağımlı olan kişilere yardım etmeye başladıklarını vurguladı. Koçak, tedavi sürecinde kesinlikle ilaç kullanmadıklarını ve merkeze gelenlerin günün 24 saati birlikte yaşayarak bağımlılıktan kurtulduklarını söyledi.

Panelde konuşan uyuşturucu bağımlısı gençlerde, uyuşturucuya başlamalarının en büyük nedenlerinin aile içi iletişimsizlik ve yanlış arkadaş seçimleri olduğunu söylediler. Dernek üyelerinden Bekir Oğuz, uyuşturucuya çocuk yaşlarda başladığını belirterek, “Uyuşturucuya öyle bir esir hale gelmiştim ki, alabilmek için eşyalarımı sattım, hızsızlık yaptım. Okuldan atıldım. Ailem, bizim paramızla öldüğünü görmek istemiyoruz diyerek evden kovdu. 3 ay sokakta yaşadım. Uyuşturucu hayatımı karartmıştı. Sonunda AYBUDER ve Yavuz Tufan Koçak sayesinde temizlendim” diye konuştu.

Bir diğer dernek üyesi, Seyyide Yörük ise, hayatının 12 yılını madde bağımlısı olarak yaşadığını belirterek, “İlk baş alkol, daha sonra diğer uyuşturucu maddelerini ve en sonunda da eroin bağımlısı oldum. Tüm ailelere sesleniyorum; Çocuklarına sahip çıksınlar. Onlarla konuşsunlar. Kötü arkadaşlardan uzak tutsunlar” dedi.